LT1009IDR
LT1009IDR LT1009IDR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1009IDR
LT1009IDR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LT1009IDR Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLT1009
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.002561 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±0.4%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output10mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient35ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode400μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy0.2 %
Shunt-Current-Max10 mA
Shunt-Current-Min400 uA
Product Details
__
The Texas Instruments Voltage Reference LT1009IDR is designed to provide an ultra-stable voltage reference in a wide range of applications. The LT1009 is a surface mount 10mA 2.5V shunt reference in a small 8-SOIC package, providing high accuracy and excellent temperature performance with an absolute temperature coefficient of 35ppm/°C and an initial accuracy of 0.4%/V. Its low cost and noise, along with its low quiescent current make the LT1009 ideal for use in a variety of applications such as portable instruments, battery-powered systems, and industrial power supplies.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay