MIC37101-3.3BM
MIC37101-3.3BM MIC37101-3.3BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC37101-3.3BM
MIC37101-3.3BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC37101-3.3BM In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output1A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 1A