N2500N-T1B
N2500N-T1B N2500N-T1B - Brand New RENESAS IC Chips
Get Quote
Buy Now
N2500N-T1B
N2500N-T1B - Brand New RENESAS IC Chips
Manufacturer Part No: N2500N-T1B In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRENESAS
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The N2500N is N-channel MOS Field Effect Transistor designed for DC-DC converter and 2.5 V drive switching applications.
FEATURES
• 2.5 V drive available
• Low on-state resistance
RDS(on)1 = 5.8 Ω MAX. (VGS = 4.5 V, ID = 0.25 A)
RDS(on)2 = 6.6 Ω MAX. (VGS = 2.5 V, ID = 0.25 A)
• Low input capacitance
Ciss = 145 pF TYP.
• Small and surface mount package (SC-96)
• Built-in gate protection diode
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay