AT27C4096-15PC
AT27C4096-15PC AT27C4096-15PC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27C4096-15PC
AT27C4096-15PC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27C4096-15PC In Stock
PackagingTube
Package-Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package40-PDIP
Memory Capacity4M (256K x 16)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed150ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27C4096 is a low-power, high-performance 4,194,304-bit one-time programmable read only memory (OTP EPROM) organized 256K by 16 bits. It requires a single 5V power supply in normal read mode operation. Any word can be accessed in less than 55 ns, eliminating the need for speed-reducing WAIT states. The by-16 organization makes this part ideal for high-performance 16- and 32-bit microprocessor systems.In read mode, the AT27C4096 typically consumes 15 mA. Standby mode supply current is typically less than 10 µA.
Features
• Fast Read Access Time - 55 ns
• Low Power CMOS Operation
– 100 µA Maximum Standby
– 40 mA Maximum Active at 5 MHz
• JEDEC Standard Packages
– 40-Lead 600 mil PDIP
– 44-Lead PLCC
– 40-Lead TSOP (10 mm x 14 mm)