MIC5200-5.0YMMTR
MIC5200-5.0YMMTR MIC5200-5.0YMMTR - Brand New MIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5200-5.0YMMTR
MIC5200-5.0YMMTR - Brand New MIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5200-5.0YMMTR In Stock
Contact us
ManufacturerMIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
General Description
The MIC5200 is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage (typically 17mV at light loads and 200mV at 100mA), and very low ground current (1mA at 100mA output), offering better than 1% initial accuracy with a logic compatible ON/OFF switching input. Designed especially for hand- held battery powered devices, the MIC5200 is switched by a CMOS or TTL compatible logic signal. The ENABLE control may be tied directly to VIN if unneeded. When disabled, power consumption drops nearly to zero. The ground current of the MIC5200 increases only slightly in dropout, further prolonging battery life. Key MIC5200 features include protection against reversed battery, current limiting, and over-temperature shutdown.
• Variety of output voltages
• Guaranteed 100mA output
• Zero OFF mode current
• Logic-controlled electronic shutdown
• Available in 8-lead SOIC, MM8™ 8-lead MSOP, and SOT-223 packages
99.8% positivoFeedback da eBay