W29C020CP-90B
W29C020CP-90B - Brand New Winbond Electronics Memory
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
GENERAL DESCRIPTION
The W29C020C is a 2-megabit, 5-volt only CMOS flash memory organized as 256K x 8 bits. The device can be written (erased and programmed) in-system with a standard 5V power supply. A 12-volt VPP is not required. The unique cell architecture of the W29C020C results in fast write (erase/program) operations with extremely low current consumption compared to other comparable 5-volt flash memory products. The device can also be written (erased and programmed) by using standard EPROM programmers.
FEATURES
· Single 5-volt write (erase and program) operations
· Fast page-write operations
- 128 bytes per page
- Page write (erase/program) cycle: 10 mS (max.)
- Effective byte-write (erase/program) cycle time: 39 mS
- Optional software-protected data write
· Fast chip-erase operation: 50 mS
· Two 8 KB boot blocks with lockout
· Whole chip cycling: 10K (typ.)
· Read access time: 70/90/120 nS
· Twenty-year data retention
· Software and hardware data protection
· Low power consumption
- Active current: 25 mA (typ.)
- Standby current: 20 mA (typ.)