ADC12DL040CIVS
ADC12DL040CIVS ADC12DL040CIVS - Brand New Texas Instruments Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
ADC12DL040CIVS
ADC12DL040CIVS - Brand New Texas Instruments Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: ADC12DL040CIVS In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Package-Case64-TQFP
Input-TypeDifferential
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesSimultaneous Sampling
Supplier-Device-Package64-TQFP (10x10)
Sampling-Rate-Per-Second40M
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 3.6 V
Voltage-Supply-Digital2.4 V ~ 3.6 V
ConfigurationS/H-ADC
ArchitecturePipelined
Number-of-Inputs2 Inputs
Reference-TypeExternal, Internal
Ratio-S-H:ADC1:01
Number-of-A-D-Converters2
Product Details
__
1W, Miniature SIP, Single & Dual Output DC/DC Converters
**MPS Industries ADC100 1W DC/DCs are specially designed to provide the
optimum cost/ benefit power solution in a miniature SIP package.**
The series consists of 33 models with input voltages of 5V, 12V, 15V and 24VDC which offers standard output voltages of 3.3V, 5V, 9V, 12V, 15V, ±5V, ±9V, ±12V and ±15VDC for a wide choice.
Key Features
• Efficiency up to 81%
• 1000VDC Isolation
• MTBF > 2,000,000 Hours
• Low Cost
• Input 5, 12, 15 and 24VDC
• Output 3.3, 5, 9, 12, 15, ±5, ±9, ±12 and ±15VDC
• Temperature Performance -40°C to +85°C
• UL 94V-0 Package Material
• Internal SMD Construction
• Industry Standard Pinout
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay