SAB-C165-L25F
SAB-C165-L25F SAB-C165-L25F - Brand New Infineon Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
SAB-C165-L25F
SAB-C165-L25F - Brand New Infineon Microcontrollers
Manufacturer Part No: SAB-C165-L25F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
Manufacturerinfineon
Product CategoryMicrocontrollers
MfrInfineon Technologies
SeriesC166
PackageBulk
Product-StatusActive
Core-ProcessorC166
Core-Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityASC EBI/EMI SPI SSC UART/USART
PeripheralsPOR PWM WDT
Number-of-I-O77
Program-Memory-Size-
Program-Memory-TypeROMless
EEPROM-Size-
RAM-Size2K x 8
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5V ~ 5.5V
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal Internal
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case100-LQFP
Supplier-Device-PackagePG-TQFP-100
Base-Product-NumberSAB-C165
Product Details
__
16-Bit Single-Chip Microcontroller C166 Family
C165
• High Performance 16-bit CPU with 4-Stage Pipeline
– 80 ns Instruction Cycle Time at 25 MHz CPU Clock
– 400 ns Multiplication (16 × 16 bit), 800 ns Division (32 / 16 bit)
– Enhanced Boolean Bit Manipulation Facilities
– Additional Instructions to Support HLL and Operating Systems
– Register-Based Design with Multiple Variable Register Banks
– Single-Cycle Context Switching Support
– 16 MBytes Total Linear Address Space for Code and Data
– 1024 Bytes On-Chip Special Function Register Area
• 16-Priority-Level Interrupt System with 28 Sources, Sample-Rate down to 40 ns
• Clock Generation via prescaler or via direct clock input
• On-Chip Memory Modules
– 2 KBytes On-Chip Internal RAM (IRAM)
• On-Chip Peripheral Modules
– Two Multi-Functional General Purpose Timer Units with 5 Timers
– Two Serial Channels (Synchronous/Asynchronous and High-Speed-Synchronous)
• Up to 16 MBytes External Address Space for Code and Data
– Programmable External Bus Characteristics for Different Address Ranges
– Multiplexed or Demultiplexed External Address/Data Buses with 8-Bit or 16-Bit Data Bus Width
– Five Programmable Chip-Select Signals
– Hold- and Hold-Acknowledge Bus Arbitration Support
• Idle and Power Down Modes
• Programmable Watchdog Timer
• Up to 77 General Purpose I/O Lines, partly with Selectable Input Thresholds and Hysteresis
• Power Supply: the C165 can operate from a 5 V or a 3 V power supply
• On-Chip Bootstrap Loader
• 100-Pin MQFP Package (0.65 mm pitch)
• 100-Pin TQFP Package (0.5 mm pitch)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay