AT89C55WD-24AC
AT89C55WD-24AC AT89C55WD-24AC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89C55WD-24AC
AT89C55WD-24AC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89C55WD-24AC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Series89C
PackagingTray
Package-Case44-TQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O32 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsWDT
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size20KB (20K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
• Compatible with MCS®-51 Products
• 20K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
• Endurance: 1000 Write/Erase Cycles
• 4V to 5.5V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 33 MHz
• Three-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Eight Interrupt Sources
• Programmable Serial Channel
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Hardware Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power-off Flag
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay