C430C224K5R5TA7200
C430C224K5R5TA7200 C430C224K5R5TA7200 - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C430C224K5R5TA7200
C430C224K5R5TA7200 - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C430C224K5R5TA7200 In Stock
Contact us
ManufacturerIDT, Integrated Device Technology Inc
Product CategoryCeramic Capacitors
CategoriesClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
SeriesFemtoClock? NG
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusActive
TypeVCXO
Count-
Frequency533MHz
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.465 V
Current-Supply130mA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Package-Case6-CLCC
Supplier-Device-Package6-CLCC (7x5)
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Part-NumberIDT8N3SV76EC
Overview
KEMET’s Aximax conformally coated axial leaded ceramic capacitors in C0G dielectric feature a 125°C maximum operating temperature. The Electronics Industries Alliance (EIA) characterizes C0G dielectric as a Class I “stable” material. Components of this classifcation are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/ºC from −55°C to +125°C.
These devices meet the flame test requirements outlined in UL Standard 94V–0.
• Conformally coated
• Operating temperature range of −55°C to +125°C
• Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
• DC voltage ratings of 25 V, 50 V, 100 V, 200 V and 250 V
• Capacitance offerings ranging from 1.0 pF up to 0.1 μF
• Available capacitance tolerances of ±0.1 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, and 10%
• Negligible capacitance change with respect to temperature from −55°C to +125°C
• No capacitance decay with time
• 100% pure matte tin-plated lead fnish allowing for excellent solderability
• SnPb-plated lead fnish option available upon request (Sn60/Pb40)
• Encapsulation meets flamability standard UL 94V–0
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay