R1122N251B-TR-F
R1122N251B-TR-F R1122N251B-TR-F - Brand New RICOH IC Chips
Get Quote
Buy Now
R1122N251B-TR-F
R1122N251B-TR-F - Brand New RICOH IC Chips
Manufacturer Part No: R1122N251B-TR-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRicoh
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
The R1112N/R1122N Series are CMOS-based LDO regulators featuring 150mA output. High ripple rejection and excellent load transient response of the series make the product ideally suited for use in power source for hand-held communication equipment. The polarity of the CE pin can be selected. Two different pin layout as R1112N and R1122N are available. Ceramic capacitors can be used.
FEATURES
• Supply Current (ISS) ························Typ. 100μA (VIN=SET VOUT+1V)
• Standby Current (Istandby) ·················Typ. 0.1μA (Same as above, in standby)
• Dropout Voltage (VDIF) ····················Typ. 0.19V (IOUT=100mA, VOUT=2.8V)
• Ripple Rejection (RR)·····················Typ. 80dB (f=1kHz)
• Input Voltage Range (VIN)···············2.0V to 6.0V
• Output Voltage Range (VOUT)··········1.5V to 5.0V (internally fixed)
• Output Voltage Accuracy ················± 2%
• Temp. coeff. of Output Voltage ············Typ. ± 100ppm/°C
• Line Regulation····································Typ. 0.05%/V
• Fold-back Protection Circuit·················Current limit Typ. 30mA
• Package···············································SOT-23-5
• Replaceable with LP2980 or LP2985. (R1112N)
• Replaceable with TK111, TK112 or TK113. (R1122N)
• Ceramic capacitors can be used. ········2.2μF or more
APPLICATIONS
• Power source for hand-held communication equipment, cameras, and VCRs
• Power source for home appliances
• Power source for battery-powered equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay