TDA5103A
TDA5103A TDA5103A - Brand New Infineon RF Transmitters
Get Quote
Buy Now
TDA5103A
TDA5103A - Brand New Infineon RF Transmitters
Manufacturer Part No: TDA5103A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: RF Transmitters
Contact us
ManufacturerINFINEON
Product CategoryRF Transmitters
SeriesTDx5103
TypeTransmitter
PackagingReel
Mounting-StyleSMD/SMT
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 25 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V 3.3 V
Operating-Frequency347 MHz
Part-#-AliasesSP000305485 TDA5103AHTMA1 TDA5103AXT
Package-CaseTSSOP-10
General Description
The TDA 5103A is a single chip ASK transmitter for the frequency band 344-347 MHz. The IC offers a high level of integration and needs only a few external components. The device contains a fully integrated PLL synthesizer and a high efficiency power amplifier to drive a loop antenna. A special circuit design and an unique power amplifier design are used to save current consumption and therefore to save battery life. Additionally features like a power down mode, a low power detect and a divided clock output are implemented.
Features
■ fully integrated frequency synthesizer
■ VCO without external components
■ high efficiency power amplifier
■ frequency range 344-347 MHz
■ ASK modulation
■ low supply current (typically 7mA)
■ voltage supply range 2.1 - 4 V
■ power down mode
■ low voltage sensor
■ clock output for µC
■ low external component count
Applications
■ Keyless entry systems
■ Remote control systems
■ Alarm systems
■ Communication systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay