TK11806MTL
TK11806MTL TK11806MTL - Brand New TOKO IC Chips
Get Quote
Buy Now
TK11806MTL
TK11806MTL - Brand New TOKO IC Chips
Manufacturer Part No: TK11806MTL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTOKO
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The TK11806 is a low power, low input voltage DC-DC converter.
The device has been optimized for variable capacitance diode and PIN diode bias applications. It generates DC output voltages ranging from 9.3 V to 32 V in six steps. The desired output voltage may be selected by simple wire connections between control pins. The input DC voltage can be as low as 1.1 V or as high as 18 V.
FEATURES
■ Very Small Size
■ Few External Components
■ Wide Input Supply Voltage Range (1.1 to 18 V)
■ Six Selectable Output Voltages up to 32 V
■ Single Battery Cell Operation
APPLICATIONS
■ Variable Capacitance and PIN Diode Bias
■ Portable Instrumentation
■ Radio Control Systems
■ Mobile Radios
■ Cellular Telephones
■ Cordless Telephones
■ Fiberoptic Receivers
■ Local Area Network (LAN) Receivers
■ Battery Operated Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay