LTC3633IUFD
LTC3633IUFD LTC3633IUFD - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC3633IUFD
LTC3633IUFD - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3633IUFD In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®3633A is a high effi ciency, dual-channel monolithic synchronous buck regulator using a controlled on-time, current mode architecture, with phase lockable switching frequency. The two channels can run 180° out of phase to relax the requirements for input and output capacitance.
FEATURES
3.6V to 20V Input Voltage Range
3A Output Current per Channel
Up to 95% Effi ciency
Low Duty Cycle Operation: 5% at 2.25MHz
Selectable 0°/180° Phase Shift Between Channels
Adjustable Switching Frequency: 500kHz to 4MHz
External Frequency Synchronization
Current Mode Operation for Excellent Line and Load Transient Response
0.6V Reference Allows Low Output Voltages
User Selectable Burst Mode® Operation or Forced Continuous Mode Operation
Output Voltage Tracking and Soft-Start Capability
Short-Circuit Protected
Overvoltage Input and Overtemperature Protection
Power Good Status Outputs
LTC3633: 16V Absolute Maximum VIN
LTC3633A: 20V Absolute Maximum VIN , Pin Compatible with LTC3633
Low Profi le (4mm ×5mm) QFN-28 and 28-Lead TSSOP Packages
APPLICATIONS
Distributed Power Systems
Battery Powered Instruments
Point of Load Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay