AP2125KS-1.8TRG1
AP2125KS-1.8TRG1 AP2125KS-1.8TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2125KS-1.8TRG1
AP2125KS-1.8TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2125KS-1.8TRG1 In Stock
SeriesAP2125KS
ProductCMOS LDO Regulators
TypeSingle LDOs
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000705 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSC-70-5
Voltage-Input2.3 V ~ 6 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output300mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.8 V
Operating-Supply-Current60 uA
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current360 mA
Input-Voltage-MIN2.3 V
Load-Regulation6 mV
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 2 %
Dropout-Voltage-Max360 mV
Line-Regulation1 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)70 dB
General Description
The AP2125 series are 300mA, positive voltage regulator ICs fabricated by CMOS process.
Features
• Excellent Ripple Rejection: 70dB Typical (1.8V
Version)
• Low Dropout Voltage: 65mV (IOUT=100mA,
3.3V Version)
• Low Standby Current: 0.01µA Typical
• Low Quiescent Current: 60µA Typical
• Extremely Low Noise: 50µVrms Typical
• Maximum Output Current: 300mA (Min.)
• High Output Voltage Accuracy: ±2%
• Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor
• Excellent Line/Load Regulation
Applications
• CDMA/GSM Cellular Handsets
• Battery-powered Equipments
• Laptops, Palmtops, Notebook Computers
• Hand-held Instruments
• PCMCIA Cards
• Portable Information Appliances
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay