LVCH162245A
LVCH162245A LVCH162245A - Brand New PHILIPS Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
LVCH162245A
LVCH162245A - Brand New PHILIPS Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: LVCH162245A In Stock
Contact us
ManufacturerPHILIPS
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DESCRIPTION
The 74LVC(H)162245A is a high-performance, low-power, low-voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families.
Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices as translators in a mixed 3.3 and 5 V environment.
The 74LVC(H)162245A is a 16-bit transceiver featuring non-inverting 3-state bus compatible outputs in both send and receive directions.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTETM flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• Inputs accept voltages up to 5.5 V
• Integrated 30 Ω termination resistors
• High-impedance when VCC = 0 V
• All data inputs have bushold (74LVCH162245A only)
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• ESD protection:
HBM EIA/JESD22-A114-A exceeds 2000 V
MM EIA/JESD22-A115-A exceeds 200 V.
• Specified from −40 to +85 °C and −40 to +125 °C.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay