ADP3339AKC-1.5-RL7
ADP3339AKC-1.5-RL7 ADP3339AKC-1.5-RL7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP3339AKC-1.5-RL7
ADP3339AKC-1.5-RL7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP3339AKC-1.5-RL7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesanyCAP®
PackagingCut Tape (CT)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223-3
Voltage-Input2.8 V ~ 6 V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.23V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
GENERAL DESCRIPTION
The ADP3339 is a member of the ADP33xx family of precision, low dropout, anyCAP voltage regulators. The ADP3339 operates with an input voltage range of 2.8 V to 6 V and delivers a load current up to 1.5 A. The ADP3339 stands out from the conventional LDOs with a novel architecture and an enhanced process that enables it to offer performance advantages and higher output current than its competition. Its patented design requires only a 1.0 µF output capacitor for stability. This device is insensitive to output capacitor equivalent series resistance (ESR), and is stable with any good quality capacitor, including ceramic (MLCC) types for space-restricted applications.
FEATURES
High accuracy over line and load: ±0.9% @ 25°C,±1.5% over temperature
Ultralow dropout voltage: 230 mV (typ) @ 1.5 A
Requires only CO = 1.0 µF for stability
anyCAP = stable with any type of capacitor (including MLCC)
Current and thermal limiting
Low noise
2.8 V to 6 V supply range
–40°C to +85°C ambient temperature range
SOT-223 package
APPLICATIONS
Notebook, palmtop computers
SCSI terminators
Battery-powered systems
PCMCIA regulators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay