AFEM-792503-AP1
AFEM-792503-AP1 AFEM-792503-AP1 - Brand New Broadcom IC Chips
Get Quote
Buy Now
AFEM-792503-AP1
AFEM-792503-AP1 - Brand New Broadcom IC Chips
Manufacturer Part No: AFEM-792503-AP1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerBroadcom
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LM193 series consists of two independent precision voltage comparators with an offset voltage specification as low as 2.0mV max. for two comparators which were designed specifically to operate from a single power supply over a wide range of voltag
FEATURES
• Wide single supply voltage range 2.0VDC to 36VDC or dual
supplies ±1.0VDC, to ±18VDC
• Very low supply current drain (0.8mA) independent of supply
voltage (2.0mW/comparator at 5.0VDC)
• Low input biasing current 25nA
• Low input offset current ±5nA and offset voltage ±2mV
• Input common-mode voltage range includes ground
• Differential input voltage range equal to the power supply voltage
• Low output 250mV at 4mA saturation voltage
• Output voltage compatible with TTL, DTL, ECL, MOS and CMOS
logic systemses.
APPLICATIONS
• A/D converters
• Wide range VCO
• MOS clock generator
• High voltage logic gate
• Multivibrators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay