TAP106K035SCS
TAP106K035SCS TAP106K035SCS - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Buy Now
TAP106K035SCS
TAP106K035SCS - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: TAP106K035SCS In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesTAP
TypeConformal Coated
PackagingBulk Alternate Packaging
Package-CaseRadial
Capacitance10μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated35V
Size-Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.098" (2.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance2 Ohm
Height-Seated-Max0.394" (10.00mm)
Manufacturer-Size-CodeF
Product Details
__
The TAP Series is a range of high performance, isolated DC/DC converter modules with highest power density. State of the art SMD technology guarantees a product with very high reliability. I/O-isolation of 1’500 VDC together with conducted noise compliance to EN 55022-A and FCC, level A makes these converters the ideal product for communications, battery powered mobile equipments and distributed power system applications.
Features
Highest Power Density in 50 x 25 x 10 mm (2” x 1” x 0.4”) Package
Wide 2 : 1 Input Range
Very high Efficiency up to 87%
Input Filter meets EN 55022, Class A and FCC, Level A without external Components
Shielded Metal Case with insulated Baseplate
Industry Standard Pinout
High Reliability, MTBF > 1.2 Mio. h
2 Year Product Warranty
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay