LTC3240EDC-2.5
LTC3240EDC-2.5 LTC3240EDC-2.5 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC3240EDC-2.5
LTC3240EDC-2.5 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3240EDC-2.5 Out of Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®3240-3.3/LTC3240-2.5 are step-up/step-down charge pump DC/DC converters that produce a fixed regulated output voltage of 3.3V or 2.5V over a wide input voltage range (1.8V to 5.5V).
With input voltages greater than the regulated output voltage the LTC3240 operates as a low dropout regulator. Once the input voltage drops within 100mV of the regulated output voltage the part automatically switches to step-up mode. In step-up mode the LTC3240 operates as a constant frequency (1.2MHz) doubling charge pump.
FEATURES
■ Step-Up/Step-Down Charge Pumps Generate Fixed 3.3V or 2.5V Outputs
■ VIN Range: 1.8V to 5.5V
■ Output Current up to 150mA
■ Automatic Mode Switching
■ Constant Frequency (1.2MHz) Operation in Step-Up Mode
■ Low Dropout Regulator Operation in Step-Down Mode
■ Low No-Load Quiescent Current: IQ = 65µA
■ Built-In Soft-Start Reduces Inrush Current
■ Shutdown Disconnects Load from Input
■ Shutdown Current < 1µA
■ Short-Circuit/Thermal Protection
■ Available in a 6-Lead (2mm × 2mm) DFN Package
APPLICATIONS
■ 2 AA to 2.5V
■ 2-3 AA/Li-Ion to 3.3V
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay