FAN2564UC12X
FAN2564UC12X FAN2564UC12X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN2564UC12X
FAN2564UC12X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: FAN2564UC12X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-Case4-UFBGA, WLCSP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package4-WLCSP (1.41x0.93)
Voltage-Input1.8 V ~ 3.6 V
Current-Output300mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
The FAN2564 operates from a minimum input of 1.65V and provides outputs as low as 1.2V. Output current is guaranteed to 300mA, making this regulator ideal for digital loads.
Features
■ Input Voltage 1.65V to 3.6V
■ Guaranteed 300mA Output
■ High Initial Output Voltage Accuracy: ±1%
■ Fixed Output Voltage options from 1.2V to 2.8V
■ Very Low Dropout: 100mV at 300mA
■ 45µA Quiescent Current at No Load
■ Low Output Noise of 100µVRMS
■ Inrush Current Controlled to Less Than 500mA
■ PSRR of 60dB at 1kHz
■ 100µs Startup Time
■ Stable with Ceramic Capacitors
■ Thermal and Short-Circuit Protection
■ 4-bump WLCSP, 0.5mm Pitch
■ 6-pin 2 x 2mm UMLP
Applications
■ Post Regulator
■ Cell Phones and Smart Phones
■ WLAN, 3G, and 4G Data Cards
■ PMP and MP3 Players
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay