74ALS240
74ALS240 74ALS240 - Brand New NEC Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74ALS240
74ALS240 - Brand New NEC Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74ALS240 In Stock
Contact us
ManufacturerNEC
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DESCRIPTION
The 74ALS240A is an octal buffer that is ideal for driving bus lines or buffer memory address registers. The outputs are all capable of sinking 24mA and sourcing up to 15mA, producing very good capacitive drive characteristics. The device features two output enables, OEa and OEb, each controlling four of the 3-State outputs.
The 74ALS240A-1 sinks 48 mA IOL if the VCC is limited to 5.0V ±0.25V
FEATURES
• Octal bus interface
• 3-State buffer outputs sink 24mA and source 15mA
• The -1 version sinks 48 mA
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay