VRH3001NNX
VRH3001NNX VRH3001NNX - Brand New AnaSem IC Chips
Get Quote
Buy Now
VRH3001NNX
VRH3001NNX - Brand New AnaSem IC Chips
Manufacturer Part No: VRH3001NNX In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANASEM
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ ANASEM ]
VRHSeries
GENERAL DESCRIPTIONS
FEATURES
Output voltage range ······················0.9V~5.0V (selectable with a step of 0.05V)
Operating voltage range ················1.6V~6.0V
High accuracy output voltage ·····±1% (VOUT=1.95V ~ 5.0V) / ±20mV (VOUT=0.9V ~ 1.9V)
Maximum output current ···············250mA
Dropout voltage ·································Typ. 90mV (output=3.0V, IOUT=100mA)
Low current consumption ··············Typ. 25µA
High ripple rejection ·························Typ. 75dB at 1KHz
Low ESR capacitor ····························1.0 µF ceramic capacitor
Operating temperature range ····–40°C ~ +85°C
Built-in over-current protector ·············Limit current : 300mA
CL high-speed auto-discharge
Built-in On/Off circuit
Small package ············SOT-25 (2.9×2.8×1.1mm), LLP-4 (1.2×1.6×0.6mm), SDFN-4 (1.0×1.0×0.4mm),
APPLICATIONS
Battery powered devices
Cellular phone
Digital / Video cameras
Portable games
Handheld instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay