ZLDO1117K50TC
ZLDO1117K50TC ZLDO1117K50TC - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ZLDO1117K50TC
ZLDO1117K50TC - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ZLDO1117K50TC In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesZLDO1117
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.139332 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-252-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Tolerance2 %
Voltage-InputUp to 18V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.11V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX18 V
Output-Current1 A
Load-Regulation10 mV
Reference-Voltage5 V
Dropout-Voltage-Max1.3 V
Line-Regulation0.1 %
Description
ZLDO1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with 1A output current capability.
The ZLDO1117 has a 2% tolerance across the industrial temperature range and is guaranteed to have lower than 1.2V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.2V to 5.0V with input supply voltages up to 18V. The ZLDO1117 is ideally suited to provide well-regulated supplies for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply across the whole industrial temperature range.
Features
• 1.2V Maximum Dropout at Full Load Current
• 2% Tolerance Over Temperature, Line and Load Variations
• Fast Transient Response
• Output Current Limiting
• Built-in Thermal Shutdown
• Good Noise Rejection
• Suitable for use with MLCC Capacitors
• Qualified to AEC-Q100 Grade 2 (see ‘Ordering Information’)
• PPAP capable (Note 4)
• -40 to +125°C Junction Temperature Range
• Available in TO252 and SOT223 with “Green” Molding Compound(No Br, Sb)
ƒ Lead-Free Finish; RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
ƒ Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay