N87C196KB16
N87C196KB16 N87C196KB16 - Brand New Intel Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
N87C196KB16
N87C196KB16 - Brand New Intel Microcontrollers
Manufacturer Part No: N87C196KB16 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel
Product CategoryMicrocontrollers
Series87C
PackagingTube
Package-Case68-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package68-PLCC
Number-of-I-O48 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorMCS 96
RAM-Size232 x 8
Program MemoryOTP
PeripheralsPWM, WDT
ConnectivitySIO
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V