PXA255AOC300
PXA255AOC300 PXA255AOC300 - Brand New Intel IC Chips
Get Quote
Buy Now
PXA255AOC300
PXA255AOC300 - Brand New Intel IC Chips
Manufacturer Part No: PXA255AOC300 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerINTEL
Product CategoryIC Chips
Product Features
■ High Performance Processor
—Intel® XScale™ Microarchitecture
—32 KB Instruction Cache
—32 KB Data Cache
—2 KB “mini” Data Cache
—Extensive Data Buffering
■ Intel® Media Processing Technology
—Enhanced 16-bit Multiply
—40-bit Accumulator
■ Flexible Clocking
—CPU clock from 66 to 300 MHz
—Flexible memory clock ratios
—Frequency change modes
■ Rich Serial Peripheral Set
—AC97 Audio Port
—I2S Audio Port
—USB Client Controller
—High Speed UART
—Second UART with flow control
—FIR and SIR infrared comm ports
■ Low Power
—Less than 500 mW Typical Internal Dissipation
—Supply Voltage may be Reduced to 0.85 V
—Low Power/Sleep Modes
■ High Performance Memory Controller
—Four Banks of SDRAM - up to 100 MHz
—Five Static Chip Selects
—Support for PCMCIA or Compact Flash
—Companion Chip interface
■ Additional Peripherals for system connectivity
—Multimedia Card Controller (MMC)
—SSP Controller
—I2C Controller
—Two Pulse Width Modulators (PWMs)
—All peripheral pins double as GPIOs.
■ Hardware debug features
■ Hardware Performance Monitoring features
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay