ATTINY12L-4PI
ATTINY12L-4PI ATTINY12L-4PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATTINY12L-4PI
ATTINY12L-4PI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATTINY12L-4PI Out of Stock
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package8-PDIP
Number-of-I-O6 I/O
Speed4MHz
EEPROM-Size64 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size-
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1KB (512 x 16)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Description
Features
• Utilizes the AVR® RISC Architecture
• High-performance and Low-power 8-bit RISC Architecture
– 90 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Up to 8 MIPS Throughput at 8 MHz
• Nonvolatile Program and Data Memory
– 1K Byte of Flash Program Memory
In-System Programmable (ATtiny12)
Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles (ATtiny11/12)
– 64 Bytes of In-System Programmable EEPROM Data Memory for ATtiny12
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
– One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler
– On-chip Analog Comparator
– Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
• Special Microcontroller Features
– Low-power Idle and Power-down Modes
– External and Internal Interrupt Sources
– In-System Programmable via SPI Port (ATtiny12)
– Enhanced Power-on Reset Circuit (ATtiny12)
– Internal Calibrated RC Oscillator (ATtiny12)
• Specification
– Low-power, High-speed CMOS Process Technology
– Fully Static Operation
• Power Consumption at 4 MHz, 3V, 25°C
– Active: 2.2 mA
– Idle Mode: 0.5 mA
– Power-down Mode: <1 µA
• Packages
– 8-pin PDIP and SOIC
• Operating Voltages
– 1.8 - 5.5V for ATtiny12V-1
– 2.7 - 5.5V for ATtiny11L-2 and ATtiny12L-4
– 4.0 - 5.5V for ATtiny11-6 and ATtiny12-8
• Speed Grades
– 0 - 1.2 MHz (ATtiny12V-1)
– 0 - 2 MHz (ATtiny11L-2)
– 0 - 4 MHz (ATtiny12L-4)
– 0 - 6 MHz (ATtiny11-6)
– 0 - 8 MHz (ATtiny12-8)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay