LTC6652AHMS8-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC6652AHMS8-3.3#PBF
LTC6652AHMS8-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LTC6652AHMS8-3.3#PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-MSOP
Tolerance±0.05%
Voltage-Input3.6 V ~ 13.2 V
Current-Supply560μA
Current-Output5mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient5ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz2.2ppmp-p
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode-
DESCRIPTION
The LTC®6652 family of precision, low drift, low noise references is fully specifed over the temperature range of –40°C to 125°C. High order curvature compensation allows these references to achieve a low drift of less than 5ppm/°C with a predictable temperature characteristic and an output voltage accuracy of ±0.05%. The performance over temperature should appeal to automotive, high-performance industrial and other high temperature applications.
FEATURES
■ Low Drift: A Grade 5ppm/°C Max
B Grade 10ppm/°C Max
■ High Accuracy: A Grade ±0.05%, B Grade ±0.1%
■ Low Noise: 2.1ppmP-P (0.1Hz to 10Hz)
■ 100% Tested at –40°C, 25°C and 125°C
■ Sinks and Sources Current: ±5mA
■ Low Power Shutdown: <2µA Maximum
■ Thermal Hysteresis: 105ppm for –40°C to 125°C
Range
■ Low Dropout: 300mV
■ No External Load Capacitor Required
■ Wide Supply Range to 13.2V
■ Available Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V,
2.5V, 3V, 3.3V, 4.096V, 5V
■ 8-Lead MSOP and 5mm × 5mm Surface Mount
Hermetic Packages
APPLICATIONS
■ Automotive Control and Monitoring
■ High Temperature Industrial
■ High Resolution Data Acquisition Systems
■ Instrumentation and Process Control
■ Precision Regulators
■ Medical Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay