IRS2001STRPBF
IRS2001STRPBF IRS2001STRPBF - Brand New Infineon Gate Drivers
Get Quote
Buy Now
IRS2001STRPBF
IRS2001STRPBF - Brand New Infineon Gate Drivers
Manufacturer Part No: IRS2001STRPBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Gate Drivers
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryGate Drivers
Series-
ProductHalf-Bridge Drivers
TypeHalf-Bridge
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature70ns, 35ns
Mounting-Type-40°C ~ 150°C (TJ)
FeaturesIndependent
Supplier-Device-Package8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Resolution-Bits2
Data-InterfaceIndependent
Voltage-Supply-AnalogNon-Inverting
Voltage-Supply-Digital200V
ConfigurationNon-Inverting
Number-of-ADCs-DACs
Sigma-Delta10 V ~ 20 V
S-N-Ratio-ADCs-DACs-db-Typ0.8V, 2.5V
Dynamic-Range-ADCs-DACs-db-Typ290mA, 600mA
Number-of-Outputs2 Outputs
Pd-Power-Dissipation625 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current270 uA
Output-Current130 mA
Fall-Time60 ns
Rise-Time100 ns
Supply-Voltage-Max20 V
Supply-Voltage-Min10 V
Number-of-Drivers2 Driver
Maximum-Turn-Off-Delay-Time150 ns
Turn-On Delay Time160 ns
Description
The IRS2001 is a high voltage, high speed power MOSFET and IGBT driver with independent high-side and low-side referenced output channels. Proprietary HVIC and latch immune CMOS technologies enable ruggedized monolithic construction. The logic input is compatible with standard CMOS or LSTTL output, down to 3.3 V logic. The output drivers feature a high pulse current buffer stage designed for minimum driver cross-conduction. The floating channel can be used to drive an N-channel power MOSFET or IGBT in the high side configuration which operates up to 200 V.
Features
• Floating channel designed for bootstrap operation
• Fully operational to +200 V
• Tolerant to negative transient voltage, dV/dt immune
• Gate drive supply range from 10 V to 20 V
• Undervoltage lockout
• 3.3 V, 5 V, and 15 V logic input compatible
• Matched propagation delay for both channels
• Outputs in phase with inputs
• RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay