ZXLD1350ET5TA
ZXLD1350ET5TA ZXLD1350ET5TA - Brand New DIODES LED Drivers
Buy Now
ZXLD1350ET5TA
ZXLD1350ET5TA - Brand New DIODES LED Drivers
Manufacturer Part No: ZXLD1350ET5TA In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Condition
Bulk Price
Contact us
The ZXLD1350 is a continuous mode inductive step-down converter, designed for driving single or multiple series connected LEDs efficiently from a voltage source higher than the LED voltage. The device operates from an input supply between 7V and 30V and provides an externally adjustable output current of up to 350mA. Depending upon supply voltage and external components, this can provide up to 8 watts of output power. The ZXLD1350 includes the output switch and a high-side output current sensing circuit, which uses an external resistor to set the nominal average output current. Output current can be adjusted above, or below the set value, by applying an external control signal to the 'ADJ' pin. The ADJ pin will accept either a DC voltage or a PWM waveform. Depending upon the control frequency, this will provide either a continuous or a gated output current. The PWM filter components are contained within the chip. The PWM filter provides a soft-start feature by controlling the rise of input/output current. The soft-start time can be increased using an external capacitor from the ADJ pin to ground. Applying a voltage of 0.2V or lower to the ADJ pin turns the output off and switches the device into a low current standby state. The device is assembled in a TSOT25 pin package.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay