MIC4680-3.3YM
MIC4680-3.3YM MIC4680-3.3YM - Brand New MICROCHIP DC-DC Converters
Buy Now
MIC4680-3.3YM
MIC4680-3.3YM - Brand New MICROCHIP DC-DC Converters
Manufacturer Part No: MIC4680-3.3YM Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Condition
Bulk Price
Contact us
The MIC4680 SuperSwitcher is an easy-to-use fixed or adjustable output voltage step-down (buck) switch-mode voltage regulator. The 200kHz MIC4680 achieves up to 1.3A of continuous output current over a wide input range in a 8-pin SOIC.The MIC4680 is available in 3.3V and 5V fixed output versions or adjustable output down to 1.25V.The MIC4680 has an input voltage range of 4V to 34V, with excellent line, load, and transient response. The regulator performs cycle-by-cycle current limiting and thermal shutdown for protection under fault conditions. In shutdown mode, the regulator draws less than 2?A of standby current.The MIC4680 SuperSwitcher regulator requires a minimum number of external components and can operate using a standard series of inductors and capacitors. Frequency compensation is provided internally for fast transient response and ease of use.The MIC4680 is available in the 8-pin SOIC with a -40°C to +125°C junction temperature range.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay