AMS1117-2.5
AMS1117-2.5 AMS1117-2.5 - Brand New AMS Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
AMS1117-2.5
AMS1117-2.5 - Brand New AMS Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: AMS1117-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerAMS
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The The AMS1117 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 800mA output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.3V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
● Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages*
1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V and 5.0V
● Output Current of 800mA
● Operates Down to 1V Dropout
● Line Regulation: 0.2% Max.
● Load Regulation: 0.4% Max.
● SOT-223 and TO-252 package available
APPLICATIONS
● High Efficiency Linear Regulators
● Post Regulators for Switching Supplies
● 5V to 3.3V Linear Regulator
● Battery Chargers
● Active SCSI Terminators
● Power Management for Notebook
● Battery Powered Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay