MIC29150-12BT
MIC29150-12BT MIC29150-12BT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC29150-12BT
MIC29150-12BT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC29150-12BT Out of Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-3
Voltage-InputUp to 26V
Current-Output1.5A
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.35V @ 1.5A