LM336M-2.5
LM336M-2.5 LM336M-2.5 - Brand New TI Voltage References
Buy Now
LM336M-2.5
LM336M-2.5 - Brand New TI Voltage References
Manufacturer Part No: LM336M-2.5 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM336-2.5-N
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.005044 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8 Narrow
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±4%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output10mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.49V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient-
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode400μA
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage2.49 V
Initial-Accuracy4 %
Shunt-Current-Max10 mA
DESCRIPTION
The LM236 and LM336 are precision 2.5V regulator diodes. These voltage reference monolithic ICs operate like 2.5V zener diodes with a low temperature coefficient and a dynamic impedance of 0.2Ω. A third pin enables adjusting the reference voltage and the temperature coefficient.
■ LOW TEMPERATURE COEFFICIENT
■ WIDE OPERATING CURRENT OF 400µA TO 10mA
■ 0.2Ω DYNAMIC IMPEDANCE
■ GUARANTEED TEMPERATURE STABILITY
■ FAST TURN-ON
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay