REG101NA-2.5/250
REG101NA-2.5/250 REG101NA-2.5/250 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
REG101NA-2.5/250
REG101NA-2.5/250 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: REG101NA-2.5/250 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesREG101-25
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000557 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 10V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.06V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min130mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX10 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN+ 1.8 V
Voltage-Regulation-Accuracy1.5 %
Reference-Voltage1.267 V
Dropout-Voltage0.004 V at 2 mA
Dropout-Voltage-Max10 mV at 2 mA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay