S4010LS3
S4010LS3 S4010LS3 - Brand New Littelfuse SCRs
Get Quote
Buy Now
S4010LS3
S4010LS3 - Brand New Littelfuse SCRs
Manufacturer Part No: S4010LS3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: SCRs
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategorySCRs
SeriesSxx10xSx
PackagingBulk
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
QualificationCommercial
Package-CaseTO-220-3 Isolated Tab
Operating-Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220 Isolated Tab
Holding Current8mA
Voltage-Off-State400V
Voltage-Gate-Trigger-Vgt-Max800mV
Current-Gate-Trigger-Igt-Max500μA
Voltage-On-State-Vtm-Max1.6V
Current-On-State-It-AV-Max6.4A
Current-On-State-It-RMS-Max10A
Off-State Current5μA
Current-Non-Rep#-Surge-50-60Hz-Itsm83A, 100A
SCR-TypeSensitive Gate
Maximum Operating Temperature+ 110 C
Operating temperature range- 40 C
Rated-Repetitive-Off-State-Voltage-VDRM400 V
Holding-Current-Ih-Max8 mA
Gate-Trigger-Voltage-Vgt0.8 V
Gate-Trigger-Current-Igt500 uA
IT(RMS) On-state rms current10 A
Non-Repetitive-On-State-Current100 A
Off-State-Leakage-Current-VDRM-IDRM0.005 mA
Maximum-Gate-Peak-Inverse-Voltage1 V
Vf-Forward-Voltage1.6 V
** E5 **
General Description
The Teccor line of sensitive SCR semiconductors are half-wave unidirectional, gate-controlled rectifiers (SCR-thyristor) which complement Teccor's line of power SCRs. This group of packages offers ratings of 0.8 A to 10 A, and 200 V to 600 V with gate sensitivities of 12 µA to 500 µA. For gate currents in the 10 mA to 50 mA ranges, see “SCRs” section of this catalog.
** Features **
• Electrically-isolated TO-220 package
• High voltage capability — up to 600 V
• High surge capability — up to 100 A
• Glass-passivated chip
** Compak Features **
• Surface mount package — 0.8 A series
• New small-profile three-leaded Compak package
• Four gate sensitivities available
• Packaged in embossed carrier tape with 2,500 devices per reel
• Can replace SOT-223
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay