RL0603FR-070R82L
RL0603FR-070R82L RL0603FR-070R82L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
RL0603FR-070R82L
RL0603FR-070R82L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: RL0603FR-070R82L In Stock
Contact us
ManufacturerYageo
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingAlternate Packaging
Height0.022" (0.55mm)
Package-Case0603 (1608 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier-Device-Package603
Watt0.1W, 1/10W
Resistance-Ohms0.82
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±300ppm/°C
CompositionThick Film
Failure-Rate-
FEATURES
● Halogen Free Epoxy
● RoHS compliant
- Products with lead free
terminations meet RoHS
requirements
- Pb-glass contained in electrodes,
resistor element and glass are
exempted by RoHS
● Reducing environmentally
hazardous wastes
● High component and equipment
reliability
● Saving of PCB space
● None forbidden-materials used
in products/production
● Low resistances applied to
current sensing
APPLICATIONS
● Converters
● Printer equipment
● Server board
● Telecom
● Consumer
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay