AVLC18S02003
AVLC18S02003 AVLC18S02003 - Brand New AMOTECH IC Chips
Get Quote
Buy Now
AVLC18S02003
AVLC18S02003 - Brand New AMOTECH IC Chips
Manufacturer Part No: AVLC18S02003 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAMOTECH
Product CategoryIC Chips
Key features
• 8-Bit S08 central processor unit (CPU)
– Up to 20 MHz bus at 2.7 V to 5.5 V across
temperature range of -40 °C to 105 °C
– Supporting up to 40 interrupt/reset sources
– Supporting up to four-level nested interrupt
– On-chip memory
– Up to 60 KB flash read/program/erase over full
operating voltage and temperature
– Up to 256 byte EEPROM; 2-byte erase sector;
program and erase while executing flash
– Up to 4096 byte random-access memory (RAM)
– Flash and RAM access protection
• Power-saving modes
– One low-power stop mode; reduced power wait
mode
– Peripheral clock enable register can disable clocks to
unused modules, reducing currents; allows clocks to
remain enabled to specific peripherals in stop3 mode
• Clocks
– Oscillator (XOSC) - loop-controlled Pierce
oscillator; crystal or ceramic resonator range of
31.25 kHz to 39.0625 kHz or 4 MHz to 20 MHz
– Internal clock source (ICS) - containing a
frequency-locked-loop (FLL) controlled by internal or external
reference; precision trimming of internal reference
allowing 1% deviation across temperature range of 0
°C to 70 °C and 2% deviation across the whole
operating temperature; up to 20 MHz
• System protection
– Watchdog with independent clock source
– Low-voltage detection with reset or interrupt;
selectable trip points
– Illegal opcode detection with reset
– Illegal address detection with reset
• Development support
– Single-wire background debug interface
– Breakpoint capability to allow three breakpoints
setting during in-circuit debugging
– On-chip in-circuit emulator (ICE) debug module
containing two comparators and nine trigger modes
• Peripherals
– ACMP - one analog comparator with both positive
and negative inputs; separately selectable interrupt
on rising and falling comparator output; filtering
– ADC - 16-channel, 12-bit resolution; 2.5 µs
conversion time; data buffers with optional
watermark; automatic compare function; internal
bandgap reference channel; operation in stop mode;
optional hardware trigger
– CRC - programmable cyclic redundancy check
module
– FTM - three flex timer modulators modules
including one 6-channel and two 2-channel ones;
16-bit counter; each channel can be configured for
input capture, output compare, edge- or centeraligned PWM mode
– IIC - One inter-integrated circuit module; up to 400
kbps; multi-master operation; programmable slave
address; supporting broadcast mode and 10-bit
addressing; supporting SMBUS and PMBUS
– MTIM - Two modulo timers with 8-bit prescaler and
overflow interrupt
– RTC - 16-bit real timer counter (RTC)
– SCI - three serial communication interface (SCI/
UART) modules optional 13-bit break; full duplex
non-return to zero (NRZ); LIN extension support
– SPI - one 8-bit and one 16-bit serial peripheral
interface (SPI) modules; full-duplex or single-wire
bidirectional; master or slave mode
• Input/Output
– Up to 57 GPIOs including one output-only pin
– Two 8-bit keyboard interrupt modules (KBI)
– Two true open-drain output pins
– Eight, ultra-high current sink pins supporting 20 mA source/sink current
• Package options
– 64-pin LQFP; 64-pin QFP
– 48-pin LQFP
– 44-pin LQFP
– 32-pin LQFP
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay