LM4050CEM3-2.5
LM4050CEM3-2.5 LM4050CEM3-2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4050CEM3-2.5
LM4050CEM3-2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4050CEM3-2.5 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.5%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient50ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz41μVrms
Current-Cathode65μA
General Description
The LM4050/LM4051 are precision two-terminal, shunt mode, bandgap voltage references available in fixed reverse breakdown voltages of 1.225V, 2.048V, 2.500V, 3.000V, 3.3V, 4.096V, and 5.000V. Ideal for space-critical applications, the LM4050/LM4051 are offered in the subminiature 3-pin SC70 surface-mount packages
(1.8mm x 1.8mm), 50% smaller than comparable devices in SOT23 surface-mount package (SOT23 ver
sions are also available).
Features
♦ 50ppm/°C (max) Temperature Coefficient
Guaranteed over the -40°C to +125°C
Temperature Range
♦ Ultra-Small 3-Pin SC70 Package
♦ 0.1% (max) Initial Accuracy
♦ Wide Operating Current Range: 60µA to 15mA
♦ Low 28µVRMS Output Noise (10Hz to 10kHz)
♦ 1.225V, 2.048V, 2.500V, 3.000V, 3.3V, 4.096V, and
5.000V Fixed Reverse Breakdown Voltages
♦ No Output Capacitors Required
♦ Tolerates Capacitive Loads
Applications
Portable, Battery-Powered Equipment
Notebook Computers
Cell Phones
Industrial Process Controls
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay