NRF24LU1P
NRF24LU1P NRF24LU1P - Brand New Olimex IC Chips
Get Quote
Buy Now
NRF24LU1P
NRF24LU1P - Brand New Olimex IC Chips
Manufacturer Part No: NRF24LU1P In Stock
Contact us
ManufacturerOlimex
Product CategoryIC Chips
Introduction
The nRF24L01 is a single chip 2.4GHz transceiver with an embedded baseband protocol engine (Enhanced ShockBurst™), designed for ultra low power wireless applications. The nRF24L01 is designed for operation in the world wide ISM frequency band at 2.400 - 2.4835GHz. An MCU (microcontroller) and very few external passive components are needed to design a radio system with the nRF24L01.
Key Features
• Worldwide 2.4GHz ISM band operation
• Up to 2Mbps on air data rate
• Ultra low power operation
• 11.3mA TX at 0dBm output power
• 12.3mA RX at 2Mbps air data rate
• 900nA in power down
• 22µA in standby-I
• On chip voltage regulator
• 1.9 to 3.6V supply range
• 6 data pipe MultiCeiver™
• Air compatible with nRF2401A, 02, E1 and E2
• Low cost BOM
• ±60ppm 16MHz crystal
• 5V tolerant inputs
• Compact 20-pin 4x4mm QFN package
• Mouse, keyboards and remotes
• 3-in-one desktop bundles
• Active RFID
• Asset tracing systems
• Toys
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay