LD3985M33R
LD3985M33R LD3985M33R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD3985M33R
LD3985M33R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD3985M33R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLD3985M
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.06V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min300mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation0.005 % / mA
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current85 uA
Quiescent-Current150 uA
Dropout-Voltage0.0004 V at 1 mA
Line-Regulation0.1 % / V
LD3985M33R Description
LD3985M33R Features
• Input voltage from 2.5 V to 6 V
• Stable with low ESR ceramic capacitors
• Ultra low-dropout voltage (60 mV typ. at 150 mA load, 0.4 mV typ. at 1 mA load)
• Very low quiescent current (85 µA typ. at no load, 170 µA typ. at 150 mA load; max.1.5 µA in OFF mode)
• Guaranteed output current up to 150 mA
• Wide range of output voltages: 1.22 V; 1.8 V; 2.5 V; 2.7 V; 2.8 V; 2.9 V; 3 V; 3.3 V; 4.7 V
• Fast turn-on time: typ. 200 µs [CO = 1 µF, CBYP = 10 nF and IO = 1 mA]
• Logic-controlled electronic shutdown
• Internal current and thermal limit
• Output low noise voltage 30 µVRMS over 10 Hz to 100 kHz
• SVR of 60 dB at 1 kHz, 50 dB at 10 kHz
• Temperature range: - 40 °C to 125 °C
LD3985M33R Applications
• Mobile phones
• Battery-powered wireless systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay