MT29PZZZ4D4BKESK-18
MT29PZZZ4D4BKESK-18 MT29PZZZ4D4BKESK-18 - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
MT29PZZZ4D4BKESK-18
MT29PZZZ4D4BKESK-18 - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: MT29PZZZ4D4BKESK-18 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
General Description
This device has an internal 4-bit ECC that can be enabled using the GET/SET features.
See Internal ECC and Spare Area Mapping for ECC for more information.
Features
• Open NAND Flash Interface (ONFI) 1.0-compliant1
• Single-level cell (SLC) technology
• Organization
– Page size x8: 2112 bytes (2048 + 64 bytes)
– Page size x16: 1056 words (1024 + 32 words)
– Block size: 64 pages (128K + 4K bytes)
– Plane size: 2 planes x 2048 blocks per plane
– Device size: 4Gb: 4096 blocks; 8Gb: 8192 blocks 16Gb: 16,384 blocks
• Asynchronous I/O performance
– tRC/tWC: 20ns (3.3V), 25ns (1.8V)
• Array performance
– Read page: 25µs 3
– Program page: 200µs (TYP: 1.8V, 3.3V)3
– Erase block: 700µs (TYP)
• Command set: ONFI NAND Flash Protocol
• Advanced command set
– Program page cache mode4
– Read page cache mode 4
– One-time programmable (OTP) mode
– Two-plane commands 4
– Interleaved die (LUN) operations
– Read unique ID
– Block lock (1.8V only)
– Internal data move
• Operation status byte provides software method for detecting
– Operation completion
– Pass/fail condition
– Write-protect status
• Ready/Busy# (R/B#) signal provides a hardware method of detecting operation completion
• WP# signal: Write protect entire device
• Block 0 requires 1-bit ECC if PROGRAM/ERASE cycles are less than 1000
• RESET (FFh) required as first command after power-on
• Alternate method of device initialization (Nand_In it) after power up (contact factory)
• Internal data move operations supported within the plane from which data is read
• Quality and reliability
– Data retention: 10 years
– Endurance: 100,000 PROGRAM/ERASE cycles
• Operating voltage range
– VCC: 2.7–3.6V
– VCC: 1.7–1.95V
• Operating temperature:
– Commercial: 0°C to +70°C
– Industrial (IT): –40ºC to +85ºC
• Package
– 48-pin TSOP type 1, CPL2
– 63-ball VFBGA
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay