X9C104PZI
X9C104PZI X9C104PZI - Brand New RENESAS IC Chips
Get Quote
Buy Now
X9C104PZI
X9C104PZI - Brand New RENESAS IC Chips
Manufacturer Part No: X9C104PZI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
FEATURES
• Solid-state potentiometer
• 3-wire serial interface
• 100 wiper tap points
—Wiper position stored in nonvolatile memory and recalled on power-up
• 99 resistive elements
—Temperature compensated
—End to end resistance, ±20%
—Terminal voltages, ±5V
• Low power CMOS
—VCC = 5V
—Active current, 3mA max.
—Standby current, 750µA max.
• High reliability
—Endurance, 100,000 data changes per bit
—Register data retention, 100 years
• X9C102 = 1kΩ
• X9C103 = 10kΩ
• X9C503 = 50kΩ
• X9C104 = 100kΩ
• Packages
—8-lead SOIC and DIP
• Pb-free plus anneal available (RoHS compliant)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay