MIC3775-1.5YMM
MIC3775-1.5YMM MIC3775-1.5YMM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC3775-1.5YMM
MIC3775-1.5YMM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC3775-1.5YMM In Stock
SeriesMIC3775
ProductLDO Regulators
TypeuCap Low Dropout Voltage Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004938 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseMSOP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-MSOP
Voltage-Input2.25 V ~ 6 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output750mA
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 750mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current750 mA
Input-Voltage-MIN2.25 V
Load-Regulation0.2 %
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Reference-Voltage1.24 V
Dropout-Voltage280 mV
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation0.06 %
Output-Voltage-Range-
General Description
The MIC3775 is a 750mA low-dropout linear voltage regulators that provides low-voltage, high-current output from an extremely small package. Utilizing Micrel’s proprietary Superβeta PNP® pass element, the MIC3775 offers extremely low-dropout (typically 280mV at 750mA) and low ground current (typically 7.5mA at 750mA).
Features
• Fixed and adjustable output voltages to 1.24V
• 280mV typical dropout at 750mA
– Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
– Ideal for 2.5V to 1.8V or 1.65V conversion
• Stable with ceramic capacitor
• 750mA minimum guaranteed output current
• 1% initial accuracy
• Low ground current
• Current limiting and thermal shutdown
• Reversed-leakage protection
• Fast transient response
• Low-profile power MSOP-8 package
Applications
• Fiber optic modules
• LDO linear regulator for PC add-in cards
• PowerPC™ power supplies
• High-efficiency linear power supplies
• SMPS post regulator
• Multimedia and PC processor supplies
• Battery chargers
• Low-voltage microcontrollers and digital logic
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay