LM4050AEX3-3.3
LM4050AEX3-3.3 LM4050AEX3-3.3 - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4050AEX3-3.3
LM4050AEX3-3.3 - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: LM4050AEX3-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryVoltage Reference
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
The LM4050/LM4051 are precision two-terminal, shunt mode, bandgap voltage references available in fixed reverse breakdown voltages of 1.225V, 2.048V, 2.500V, 3.000V, 3.3V, 4.096V, and 5.000V. Ideal for space-critical applications, the LM4050/LM4051 are offered in the subminiature 3-pin SC70 surface-mount packages
(1.8mm x 1.8mm), 50% smaller than comparable devices in SOT23 surface-mount package (SOT23 ver
sions are also available).
Features
♦ 50ppm/°C (max) Temperature Coefficient
Guaranteed over the -40°C to +125°C
Temperature Range
♦ Ultra-Small 3-Pin SC70 Package
♦ 0.1% (max) Initial Accuracy
♦ Wide Operating Current Range: 60µA to 15mA
♦ Low 28µVRMS Output Noise (10Hz to 10kHz)
♦ 1.225V, 2.048V, 2.500V, 3.000V, 3.3V, 4.096V, and
5.000V Fixed Reverse Breakdown Voltages
♦ No Output Capacitors Required
♦ Tolerates Capacitive Loads
Applications
Portable, Battery-Powered Equipment
Notebook Computers
Cell Phones
Industrial Process Controls
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay