LT1634AIS8-1.25
LT1634AIS8-1.25 LT1634AIS8-1.25 - Brand New Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1634AIS8-1.25
LT1634AIS8-1.25 - Brand New Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1634AIS8-1.25 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT®1634 is a micropower, precision, shunt voltage reference. The bandgap reference uses trimmed precision thin flm resistors to achieve 0.05% initial voltage accuracy. Improved curvature correction technique guarantees 10ppm/°C maximum temperature drift. Advances in design, processing and packaging techniques guarantee 10µA operation and low temperature cycling hysteresis.
FEATURES
■ Initial Voltage Accuracy: 0.05%
■ Low Operating Current: 10µA
■ Low Drift: 10ppm/°C Max
■ Less Than 1Ω Dynamic Impedance
■ Both Commercial and Industrial Temperature Range Parts Are Available
■ Available in 1.25V, 2.5V, 4.096V and 5V in SO-8 and TO-92 Packages
■ 1.25V and 2.5V Available in MSOP Package
APPLICATIONS
■ Portable Meters
■ Precision Regulators
■ A/D and D/A Converters
■ Calibrators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay