CY7C1550KV18-400BZC
CY7C1550KV18-400BZC CY7C1550KV18-400BZC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1550KV18-400BZC
CY7C1550KV18-400BZC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1550KV18-400BZC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1550KV18
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity72M (2M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Speed400MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization2 M x 36
Supply-Current-Max750 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency400 MHz
Functional Description
Features
• Memory reset function
• 1024 x 4 static RAM for control store in high-speed com puters
• CMOS for optimum speed/power
• High speed
— 10 ns (commercial)
— 12 ns (military)
• Low power
— 495 mW (commercial)
— 550 mW (military)
• Separate inputs and outputs
• 5-volt power supply ±10% tolerance in both commercial and military
• Capable of withstanding greater than 2001V static discharge
• TTL-compatible inputs and outputs
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay