LT3009EDC-1.8#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT3009EDC-1.8#TRPBF
LT3009EDC-1.8#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT3009EDC-1.8#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case6-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package6-DFN (2x2)
Voltage-InputUp to 20V
Current-Output20mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 20mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min22mA
DESCRIPTION
The LT®3007series are micropower, low dropout voltage (LDO) linear regulators. The devices supply 20mA output current with a dropout voltage of 300mV. No- load quiescent current is 3µA. Ground pin current remains at less than 5% of output current as load increases. In shutdown,
quiescent current is less than 1µA.
The LT3007 regulators optimize stability and transient response with low ESR ceramic capacitors, requiring a minimum of only 2.2µF. The regulators do not require the addition of ESR as is common with other regulators.Internal protection circuitry includes current limiting, thermal limiting, reverse- battery protection and reverse current protection.
The LT3007 series are ideal for applications that require moderate output drive capability coupled with ultralow standby power consumption. The device is available in fixed output voltages of 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V and 5V, and an adjustable version with an output voltage range of 0.6V to 44.5V. The LT3007 is available in the thermally enhanced 8-lead TSOT-23 package.
FEATURES
■ FMEA Fault Tolerant:
Output Stays at or Below Regulation Voltage During
Adjacent Pin Short or if a Pin Is Left Floating
■ Ultralow Quiescent Current: 3µA
■ Input Voltage Range: 2.0V to 45V
■ Output Current: 20mA
■ Dropout Voltage: 300mV
■ Adjustable Output (VADJ= VOUT(MIN)= 600mV)
■ Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V
■ Output Tolerance: ±2% Over Load, Line and Temperature
■ Stable with Low ESR, Ceramic Output Capacitors (2.2µF Minimum)
■ Shutdown Current: <1µA
■ Current Limit Protection
■ Reverse-Battery Protection
■ Thermal Limit Protection
■ TSOT-23 Package
APPLICATION
■ Automotive
■ Low Current Battery-Powered Systems
■ Keep-Alive Power Supplies
■ Remote Monitoring
■ Utility Meters
■ Low Power Industrial Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay