STPS5L60SY
STPS5L60SY STPS5L60SY - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS5L60SY
STPS5L60SY - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS5L60SY In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQ Automotive
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.010582 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AB, SMC
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr220μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If520mV @ 5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage0.52 V
Ir-Reverse-Current100 mA
If-Forward-Current5 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current150 A
Description
Features
■ Negligible switching losses
■ Low forward voltage drop for higher efficiency
■ Low thermal resistance
■ Avalanche capability specified
■ AEC-Q101 qualified
■ ECOPACK®2 compliant component
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay