74HC4050D
74HC4050D 74HC4050D - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74HC4050D
74HC4050D - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74HC4050D In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit Corp
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
CategoriesMiscellaneous
Series*
Part-StatusActive
GENERAL DESCRIPTION
The 74HC4050 is a high-speed Si-gate CMOS device and is pin compatible with the “4050” of the “4000B” series. It is specified in compliance with JEDEC standard no. 7A.
FEATURES
• Output capability: standard
• ICCcategory: SSI
APPLICATIONS
• Converting 15 V logic (“4000B” series) down to 2 V logic.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay